Informace o dění na české/slovenské i zahraniční skateboardingové scéně.
Uživatel: nepřihlášen

Přejít na obsah sekce | Přejít na menu vybrané sekce

Hlavní menu

Zde se nacházíte: Skate4you » Události » Ostatní » Vozíčkář Martin Zach chce pokořit snowkiting


Vozíčkář Martin Zach chce pokořit snowkiting

  • Martin Zach, 27let, dřívější úspěšný běžkař a držitel titulu Muž roku 2009 a nynější kvadruplegik se rozhodl i přes své těžké fyzické omezení, kdy "je upoután" na kolečkové křeslo, postavit výzvě kterou je snowkiting.

  • Publikováno: 14.2.2013
  • Rubrika: Ostatní
Vozíčkář Martin Zach chce pokořit snowkiting

Minulý týden absolvoval pod vedením instruktora kite školy HARAKIRI kite kurzy Martina Kulaji první seznámení se snowkitingem a s řízením kitu. Dalším krokem je výroba speciální sněžné buggyny, která bude řiditelná rukou, a nácvik jízdy s drakem!

Jak sdělil s úsměvem na tváři instruktor Kulaja, "pro Martina nebylo nejtěžší naučit se ovládat kite, ale vymyslet způsob, jak se na místo kurzu dostat. Přes noc totiž napadalo asi 45cm sněhu a museli jsme ho na místo dostat na náhradním vozíčku na sníh, tzv. monolyži." "Obtíž také byla v tom," dodal Kulaja, "že Martin není paraplegik ale kvadruplegik, to znamená, že nejen že nemůže na nohy, ale dokonce nemá ani úchop v rukou. Museli jsme mu proto kite připnout na ruce pomocí úchopů ze suchých zipů, které používá např. do posilovny."

"I když se jednalo o krátké pouštění draka a učení se základním věcem s drakem," jak uvedl Martin Zach, "vše bylo super. Profesionální instruktoři se mnou zvládli všechno, i přes to že to byla jejich první zkušenost s vozíčkářem," a dodal: "Byl to perfektní zážitek a už se těším na další snowkitingovou lekci."

Obecně Martin Zach ukázal, že je velice sportovně nadaný a i přes postižení zvládl ovládání kitu, a to jak cvičného tak i velkého plnohodnotného draka zaháknutého na tzv. tělovém trapézu a dokonce v silném a poryvovém větru!

Pro srovnání, běžní zájemci o kiting, sportovci i holky bez sportovních ambicí se pod vedením instruktora na kurzu dokáží naučit ovládat draka srovnatelně rychle jako jezdit na kole. Chvíli trvá pochopit zásady řízení a člověk k sobě potřebuje vždy někoho, kdo mu vysvětlí co, jak a proč u kitu funguje. Jezdit je možné už za pár hodin.

Další pokroky Martina Zacha při snowkitingu mohou zájemci sledovat na živo během některého z následujících kurzů. Termín rádi na vyžádání sdělíme na níže uvedeném kontaktu.

Snowkiting je jízda na snowboardu nebo na lyžích, kdy jezdce táhne řiditelný drak poháněný větrem. Kiteři si při snowkitingu užívají rychlost ale i výšku při skocích a figurách (tzv. triky). Nejznámějšími snowkiting místy jsou Boží Dar v Krušných horách, Větrný Jeníkov na Vysočině nebo Veselský kopec v Oderských vrších. Mnohdy ale stačí vyrazit na zasněžené pole, louku nebo planinu za chalupou či chatou. Podmínky jsou v Česku ideální!

Jak sdělil Petr Grochal, instruktor školy HARAKIRI kite kurzy (www.kite-kurzy.cz): "Zájemců o snowkiting přibývá. Oslovuje je volnost a svoboda, kterou při jízdě i skocích zažívají, a boj s přírodním živlem, kterým je vítr" a dodává, že "zájemci nejsou jen mladí sportovně nadaní lidé, ale i starší a dívky a ženy bez sportovních ambicí, kteří si chtějí aktivně užít volný čas".

Snowkitingový kurz lze pořídit v ceně již od cca tisíc korun. Kurzy se konají na řadě snowkitingových revírů ale i v Praze, Brně, Ostravě a dalších městech. Vybavení je možné pořídit za cenu již od několika tisíc korun, kdy lyže nebo snowboard mnoho lidí již svůj má.

Řadu informací o snowkitingu lze získat např. na kitovém portálu www.kiteboarding.cz, kde zájemci najdou řadu informací jak začít.

Kvadruplegie je úplné nebo částečné ochrnutí všech čtyř končetin a trupu, způsobené poškozením míchy v dolní krční oblasti.

Zdroj: www.kite-kurzy.cz

Fotogalerie

Komentáře - přidat

Dosud nebyl přidán žádný názor.

Vložit komentář

Komentář
  • Nepište prosím bez háčků a čárek.
  • Spam, nebo jiné nevhodné příspěvky budou mazány.
  • Políčka označená hvězdičkou * jsou povinná a je třeba je vyplnit.
*
*
(X)HTML tagy nejsou povoleny, odřádkování lze provést stisknutím klávesy Enter.
Napište prosím číslici devět
*
Máte-li vytvořen uživatelský účet, přihlašte se prosím.

Poslední komentáře událostí

Poslat přátelům

Tuto funkci mohou využívat pouze registrovaní a přihlášení uživatelé.

Závadnost

Pokud Vás některý příspěvek pobuřuje, porušuje zákony ČR, pravidla tohoto serveru nebo je jinak závadný, dejte prosím vědět administrátorům pomocí tohoto formuláře. Děkujeme.